Burgas (BOJ) – dojazd z lotniska


Lotnisko Burgas (kod IATA: BOJ) położone jest ok 10 km na północ od miasta Burgas. Jest to drugi co do ilości obsługiwanych pasażerów port lotniczy w Bułgarii. Obsługuje wiele połączeń lotniczych zarówno regularnych jak i czarterowych także z Polski. Od 2018 roku bezpośrednie regularne (od kwietnia do października) połączenia z tego miasta były możliwe na pokładzie linii Ryanair z lotniska Kraków, Rzeszów i Warszawa-Modlin, a także na pokładzie linii Wizzair z głównego lotniska Warszawy. Od 2019 roku zmiast z Rzeszowa samoloty latają z Poznania. Dojazd do lotniska Burgas jest stosunkowo prosty i tani bez wielkiego kombinowania.

Z lotniska do miasta Burgas możemy się dostać komunikacją miejską a dokładniej linią nr 15. Przystanek zlokalizowany jest zaraz przy terminalu lotniska. Po wyjściu z hali przylotów należy skierować się w lewą stronę. Koszt biletu to 1,3 BGN. Orientacyjny rozkład z 2018 roku oraz wzór biletu można znelźć na poniższych zdjęciach. Warto zaznaczyć, że linia ta wykonuje dziwne kołko i z lotniska kieruje się najpierw w stronę pobliskiego miasteczka Sarafovo, by po chwili ponownie pojawić się w okolicy lotniska. Jeśli chcemy skrócić sobie podróż autobusem to nie musimy wsiadać na przystanku przed terminalem, ale na tym zlokalizowanym na rondzie w pobliżu lotniska.

Dojazd lotnisko – Burgas centrum
linia nr 15 – cena 1,3 BGN

Oprócz tego lotnisko jest stosunkowo dobrze skomunikowane ze innymi miastami nad bułgarskim wybrzeżem Morza Czarnego. Znajduje się ono bowiem w pobliżu głównej drogi z Burgas do Warny. Przejeżdżają tam wszystkie autobusy i busy jadące z Burgas do Słonecznego Brzegu, Pomorie czy Warny. Na prośbę każdy z nich może zatrzymać sie przy rondzie w pobliżu lotniska. Zatem, aby bezpośrednio z lotniska dostać się do różnych turystycznych kurortów wystarczy wyjść z parkingu i dojść do ronda. Z przystanku po drugiej stronie ronda można dojechać m.in. do Słonecznego Brzegu. Oczywiście jak to jest na większości lotnisk, możemy się też  dostać do naszego celu taksówką, których ceny są dość atrakcyjne. Jednak jeśli zależy nam na cenie to mimo wszystko polecam je łapać już na rondzie, a nie przed terminalem lotniska. Owe rondo i przystanek widać na zdjęciach poniżej.

 

 

 

Najbliżej położoną od lotniska miejscowością jest Sarafovo. Jest ono położone bezpośrednio przy plaży i może być dobrym mijescem na spędzienie np pierwszej nocy po przylocie czy przed odlotem. Zamiast długiego czekania na lotnisku polecam też przespacerować się do tej miejscowości. Z ronda przy lotnisku do plaży jest niecały kilometr. Choć trzeba pamiętać, że wracając na lotnisko będzie nam trochę po górkę.