Eliat – Ovda (VDA) dojazd z lotniska

Lotnisko Eliat – Ovda (VDA) położone jest w odległości około 60 km na północny zachód od samego miasta Eliat. Jest to port lotniczy przeznaczony typowo dla tanich linii lotniczych. Główne lotnisko miasta Eliat znajduje się bezpośrednio w jego centrum i latają na nie praktycznie tylko lokalne linie na trasach krajowych. Ono od marca 2019 jest już też zastąpione przez inne lotnisko o nazwie Ramon. Lotnisko Ovda leży na pustyni, dokładnie na południowym krańcu pustyni Negew. Infrastruktura lotniska jest dość uboga. Terminal odpraw pasażerskich przypomina bardziej barak niż nowoczesny budynek. W cześci odlotów znajdują się nawet namioty umożliwiające podróżnym oczekiwanie na odprawę pasażerską w ochronie przed prażącymi promieniami słońca.

Przy okazji warto dodać, że w Izraelu trzeba sobie zarezerować dodatkowy zapas czasu na przejście kontroli bezpieczeństwa. Nieraz potrafi ona trwać dwie godziny i więcej nie licząć samego oczekiwania do tej kontroli. Składa się ona z sześciu elementów. Pierwszy to rozmowa z pracownikiem lotniska na stojąco przy stoliku. W zależności na ile wydajesz się im podejrzaną osobą może trwać nawet około 1,5h. Kolejnym elementem jest kontrola bezpieczeństwa polegająca na dokładnym prześwietleniu bagażu, nastawiona na wykrycie jakiś niebezpiecznych substancji. Tutaj nie wyciąga się nic z toreb tylko wkłada do urządzenia do prześwietleń. Trzecim elementem jest osobista kontrola bagażu. Każdy ma mniej lub bardziej dokładnie przeglądany bagaż przez wyznaczonego do tego pracownika lotniska. Następnie przedstawiciel lini lotniczej sprawdza twój bilet i określa czy masz odpowiednią wielkość bagażu. Dopiero piątym elementem kontroli jest ta znana z europejskich lotnisk, czyli wykładania wszystkiego na taśmie i prześwietlanie. Pomimo, że płyny też wykłada się na taśmę oddzielnie to pracownicy lotniska nie zwracają uwagi jeśli ktoś ma wodę w butelce i nie trzeba jej wyrzucać. O tyle jest to ważne, by do tego czasu ją mieć, bo wszystkie te procedury długo trwają a jest tam dość gorąco. Dopiero 6 elementem kontroli jest sprawdzanie paszportów przez pograniczników.  Właściwie jeśli ma się paszport biometryczny wystarczy przyłożyć go do odpowiedniej maszyny która zrobi Ci zdjęcie oraz wydrukuje karteczkę. Trzeba ją poźniej pokazać pogranicznikowi i dopiero wtedy przechodzimy bezpośrednio do sterfy oczekiwania na lot. Jest tam na szczęście bezpłatny dystrybutor z wodą i kubeczkami.

Po przylocie na to lotnisko kontrola jest znacznie szybsza. Jest tylko zwykła kontrola paszportowa. Zatem jeśli jakoś nie rzuci się w oczy pracownikom lotniska, którzy stoją przy wejściu do terminala i oglądają wysiadających z samolotu ludzi, to wszystko może zając ledwie kilka minut. Trzeba jednak pamiętać, że po wyjściu nie pozwolą nam się cofnąć i wejść do terminalu przylotów. Zatem jeśli nie kupimy od razu biletu na autobus później będzie to możliwe jedynie u kierowcy.

Dojazd z lotniska do Eliatu i na lotnisko jest możliwy głównie na cztery sposoby:

  • najtańszy i w miarę sprawny dojazd do Eliatu zapewnia Egged bus nr 292. Bilety można zarezerwować na tej stronie Polecam jednak po prostu zakupić je na lotnisku od razu po przylocie lub w kasie na dworcu w Eliacie. Na lotnisku stanowisko egged znajduje się zaraz po wyjściu z kontroli paszportowej po prawej stronie. Można tam płacić kartą co jest ważne jeśli nie ma się izraelskim szekli. Zakup u kierowcy wiąże się bowiem z posiadaniem gotówki. Bilet nie jest przypisany do konkretnej godziny. Dojazd na główny dworzec w Eliacie zajmuje jakies 45 min a koszt biletu to 21,5 ILS w jedną stronę. Rozkład jazdy można znaleźć na stronie Egged link. Jednak jest on dostosowany do przylotów i wylotów.
  • trochę droższy sposób dojazdu to Eliat Shuttle zapewniany przez biuro podróży Fun Time link. Koszt to około 35 ILS w jedną stronę jednak realizują oni bezpośredni transfer pod hotel
  • taksówką można dojechać do Eliatu za około 40 euro w jedną stronę.
  • wypożyczonym samochodem lub indywidualnym transportem jak np ten: link do biura Fun time

Autobusy Egged, gdy jest więcej ludzi, kursują po dwa. Jeden zawsze czeka w zapasie. Dojeżdżają one też bezpośrednio do granicy z Jordanią

Najtańszy dojazd do lotniska Egged Bus nr 292 – koszt 21,5 ILS