Ateny (ATH) – dojazd z lotniska

Główny port lotniczy Aten położony jest w odległości około 35 kilometrów od stolicy Grecji. Składa się z dwóch terminali. Posiada dogodne połączenia z centrum miasta jak i okolicznymi miejscowościami. Minimalny czas dojazdu do centrum do placu Syntagma zajmuje 40 min. Z lotniska można dojechać do Aten na kilka sposóbów:

Najszybszy:
Metro - linia nr 3 ,niebieska. Czas dojazdu: 40 min. Koszt: 10 Euro.

Kosztowo optymalny:
Autobus linia X95. Czas dojazdu: 55 min. Koszt 6 Euro.

Najtańszy:
Spacer + Autobus linia 304 + metro nr 3. Czas dojazdu: 65 min. Koszt 1,4 Euro

Opcja najtańsza zawiera ok 3,5 km spacer z lotniska do najbliższego przystanku linii 304. Następnie linią tą należy dojechać do ostatniego przystanku Nomismatokopio a następnie przesiąść się na metro nr 3 do placu Syntagma. Na sam spacer trzeba zarezerwować minimum 35 minut. Całkowity czas dojazdu wyniesie zatem minimum 100 minut. Spacer z lotniska jest dość przyjemny i tylko początkowo przebiega wzdłuż ruchliwej drogi, którą w jedym miejscu musimy przekroczyć. Potem jest już dość spokojny i przyjemny. Wieduktem pod którym przechodzimy kołują samoloty co można wykorzystać do zdjęć. Dojście do przystanku zostało zaprezentowane na załączonej poniżej mapce.

Trzeba tylko uważać, aby brama w pobliżu budynków targowych, które mijamy była otwarta. Jeśli tak nie jest budynki targowe musimy obejść z ich prawej strony, co nieco wydłuży drogę.

Inną opcją jest też kolejka podmiejska http://www.trainose.gr/ odjeżdżająca z tej samej stacji co metro oraz oczywiście taxi.

Dojazd metrem jest też możliwy trochę taniej. Najpierw wystarczy kupić specjalny bilet z lotniska do przystanku KOROPI za 6 euro a następnie skasować bilet do centrum za 1,4 Euro. W Atenach obowiązują też bilety ulgowe do 18. roku życia a dla studentów do 25. roku życia. Kosztują one połowę normalnych stawek.

Dużym plusem jest to, że na lotnisku w pobliżu przystanku autobusowego jest automat biletowy w którym możemy kupić WSZYSTKIE rodzaje biletów, także dobowe czy inne nie obowiązujące na trasach z lotniska. Dlatego najtańsza opcja dojazdu umożliwia, że w cenie jednorazowego dojazdu metrem możemy mieć 5-dniowy bilet na całą komunikację w Atenach (jego koszt to bowiem 9 Euro), który możemy zakupić od razu na lotnisku.

Mapy metra: http://www.stasy.gr/index.php?id=33&no_cache=1&L=1

Strona linii autobusowych: http://www.stasy.gr/index.php?id=33&no_cache=1&L=1