Malta (MLA) – dojazd z lotniska

Główne i zarazem jedyna lotnisko na Malcie znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy. Oddalone jest od centrum Valetty – stolicy  Malty o około 7,5 km. Znajduje się tam też główny punkt przesiadkowy z którego możemy dojechać w każdy zakątek wyspy. Z samego lotniska zlokalizowanego w mieście Luqa (choć formalnie na Malcie nie rozróżnia się miast, jest to państwo-miasto) do stolicy dojazd jest łatwy, szybki i tani. Trochę dłużej zajmie dojazd w inne części wyspy jednak prawie wszystkie obszary tego państwa-miasta są pokryte przez jakieś linie komunikacyjne. Bezpośrednio z przystanku zlokalizowanego przed terminalem lotniska odjeżdżają linie: TD2, X1, X2, X3, X4. Dojazd bezpośrednio do Valetty jest możliwy linią X4. Można też podejść do pobliskiego przystanku Cintra, znajdującego się w pobliżu Mc Donalda. Stamtąd m.in linią nr 73 również dojedziemy do centrum Valetty i nawet trochę szybciej niż X4.

Dojazd do Valetty: linia nr X4, czas przejazdu: 25 min, Koszt: 1,5 Euro (2 Euro w sezonie)
          linia nr 73 (przystanek Cintra), czas przejazdu: 22 min, Koszt: 1,5 Euro (2 Euro w sezonie) 
Dojazd do Buggiba: linia nr X3, czas przejazdu: 90 min, Koszt: 1,5 Euro (2 Euro w sezonie)
          linia nr 225 + linia nr X1, czas przejazdu 70 min, Koszt: 1,5 Euro
Dojazd do San Giljan: linia nr TD2, czas przejazdu: 65 min, Koszt: 1,5 Euro
           linia nr 120 + linia nr X1, czas przejazdu: 51 min, Koszt: 1,5 Euro
Dojazd do Bierzebbuga: linia nr X4, czas przejazdu: 22 min, Koszt: 1,5 Euro
Dojazd do Ir-Rabat: linia nr X3, czas przejazdu: 50 min, Koszt: 1,5 Euro
          linia nr 201, czas przejazdu: 65 min, Koszt: 1,5 Euro

Jak widać w tabeli warto czasem poczekać na inna linię lub się przesiadać bo pozwala to oszczędzić czas, gdyż niektóre linie bardzo krążą po wyspie. Warto tutaj dodać że bilety jednorazowe są ważne przez dwie godziny od momentu skasowania i umożliwiają także przesiadki. Bilety jednorazowe kosztują tyle samo na wszystkich liniach. Jest to 1,5 Euro w dzień i 3 Euro w nocy. Jednak w sezonie, w okresie od połowy czerwca do połowy października, jednorazowe bilety są droższe i kosztuja 2 Euro. Jeśli jednak planujecie zostać na Malcie dłużej polecam zakup kart m.in. 12-przejazdowej za 15 Euro. Można jej używać na kilka osób (także na jednym przejeździe) i zakupić od razu na lotnisku w automacie. Pozostałe karty jak Explore Card (koszt 21 Euro oferująca nielimitowane przejazdy przez 7 dni) są do kupienia jedynie w punktach obsługi przewoźnika maltańskiego. Takowy również znajduje się na lotnisku jednak jest czynny tylko w godzinach 8:00-19:30.

Aktualne ceny znajdziecie tutaj: https://www.publictransport.com.mt/en/bus-card-and-ticketing

Mapa tras wszystkich linii na Malcie znajduje się na oficjalnej stronie przewoźnika: https://www.publictransport.com.mt/en/route-map

Znajdziecie tam też pełen rozkład jazdy wszystkich linii: https://www.publictransport.com.mt/en/timetables