Podgorica (TGD) – dojazd z lotniska

Lotnisko w Podgoricy to jedno z dwóch międzynarodowych lotnisk w Czarnogórze. Drugim jest Tivat na północy kraju. Dojazd z lotniska w Podgoricy publicznymi środkami transportu jest praktycznie niemożliwy. Znajduje się ono około 12 km od centrum miasta a ruch na nim nie jest duży. Być może dlatego linie miejskie tam nie dojeżdżają. Bezpośrednio można dostać się jedynie taksówką. Jest też możliwość dojechania pociągiem jednak związany jest z tym ok 1,4 kilometrowy spacer ze stacji Aerodrom.

 

Dojazd na lotnisko Podgorica (TGD)
Najtańszy: 
Pociąg Podgorica-Aerodrom + spacer przez 1,4 km, koszt: 1 euro (+0,2 Euro gdy bilet kupujemy na stacji), czas przejazdu: 7 min + 15 min spacer

Optymalny: 
Taxi, Koszt: ok. 6 Euro (do dworca), czas przejazdu: 12 min

Pociąg odjeżdża z głównego dworca kolejowego w Podgoricy, znajdującego się kawałek od centrum, ale zaraz przy dworcu autobusowym. Z kolei stacja Aerodrom to pierwsza stacja za Podgoricą. Jest to zwykła betonowa wiata. Widać ją na zdjęciu poniżej.

Trzeba tylko sprawdzić dokładnie rozkład jazdy, bo nie wszystkie pociągi się tam zatrzymują. Bilet można kupić w kasie co jest droższe o 0,2 Euro lub u konduktora. Dodatkowa opłata za kupno biletu na stacji jest charakterystyczna dla krajów byłej Jugosławi. Na dworcu autobusowym opłata stacyjna wynosi od 0,5-1 Euro. Ze stacji Aerodrom jest jeszcze około 1,4 km do samego terminalu lotniska. Początkowo idzie się wygodnie gruntową drogą później wzdłuż głównej drogi dojazdowej do lotniska bez pobocza. Jednak nie jest to długi odcinek, więc nie ma się co martwić. Dojście ze stacji Aerodrom na lotnisko można zobaczyć na mapce poniżej
Pociągi kursują punktualnie. Rozkłady jazdy pociągu znajdziecie tutaj: http://www.zcg-prevoz.me/search

Rozkład w 2018 roku we wszystkie dni tygodnia wyglądał następująco:
odjazdy z Podgoricy: 5:25, 7:40, 9:25, 10:40, 11:45, 13:00, 15:17, 16:40, 19:11, 21:35
odjazdy z Aerodrom: 6:02, 7:25, 10:02, 11:37, 12:46, 15:01, 15:56, 18:13, 18:52, 21:21

Jeśli chodzi o taxi to polecam firmę redtaxi, ze względu na dobre stawki 0,5 Euro/km bez żadnych dodatkowych opłat. W cenę wlicza się tylko pokonana odległość. Można też zarezerwować online http://rezervacije.redtaxi.me/form/en Mają nieco opóźnienia w odpowiedziach przez ten formularz czasem szybciej kontaktować się przez fb. Po umówieniu na dojazd z lotniska kierowca będzie na was czekał na lotnisku z kartką z nazwiskiem. Pociągi jeżdżą dość rzadko więc taxi może się okazać jedyną możliwością.

One thought on “Podgorica (TGD) – dojazd z lotniska

  1. Good day! I jut want to give yyou a big thumbs up for your edcellent
    info you’ve got here on this post. I am coming back to your blog for more soon.

Comments are closed.